صحت

باغ بابر، پارک شهر و باغ وحش کابل ساحات عاری از تنباکو اعلام شد

 باغ بابر، پارک شهر و باغ وحش کابل ساحات عاری از تنباکو اعلام شد وزارت صحت عامه از روز جهانی عاری از تنباکو به‌گونه مشترک با اداره شهرداری کابل به منظور بلندبردن آگاهی عامه از چگونگی زیان های تنباکو تجلیل کرد وچند ساحات عاری از تنباکو اعلام کرد .

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت صحت عامه به آژانس باختر، استفاده تنباکو یکی از عوامل عمده بیماری های غیر ساری به خصوص بیماری های قلبی وعایی، سرطان ها، مشکلات تنفسی و سکته های مغزی را تشکیل میدهد و بر اساس آمار سازمان صحی جهان، تنباکو پنجاه‌درصد از استفاده کننده‌گان خود را به کام مرگ می‌کشاند.
داکتر فدا محمد پیکان معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه استفاده تنباکو را یک مشکل جدی برای بخش صحت دانسته گفت:”تنباکو به تنهایی سالانه سبب مرگ ۷ ملیون انسان در جهان میشود که ۶ ملیون آن به سبب استفاده مستقیم تنباکو و  ۸۹۰۰۰۰ تن دیگر به سبب مواجه شدن با دود تنباکو جان می‌بازند. یعنی تنباکو درهر ۶ ثانیه جان یک تن را می‌گیرد. همچنان دست‌کم ۸۰ درصد استفاده کننده‌گان سگرت را در جهان کشور های فقیر و کم در آمد تشکیل میدهند.”
داکتر پیکان میگوید: استفاده از تنباکو نه تنها سبب مشکلات صحی میگردد بلکه؛ مشکلات اقتصادی را در جامعه نیز ببار می‌آورد و افزایش مالیات بالای وارد کننده‌کان تنباکو و بلند بردن قیمت تنباکو از موثرترین راه کاهش استفاده تنباکو می‌باشد.
همچنان مطیع الله محبوب معین خدمات شهری شهرداری کابل، تنباکو را دشمن صحت انسان دانسته و تاکید کرد که مبارزه علیه این پدیده زیان بار برای یک اداره کار دشواری است و تمام ادارات باید در امر مبارزه علیه تنباکو همکاری نمایند و قانون منع استفاده تنباکو را در ادارات شان تطبیق کنند.
در این نشست باغ بابر، پارک شهر و باغ وحش کابل ساحات عاری از تنباکو اعلام شد و استفاده مواد تنباکویی و دخانیات در این ساحات ممنون میباشد.
در همین حال دوکتور ریچارد پیپرکورن نماینده دفتر سازمان صحی جهان، افزایش استفاده تنباکو را در کشور های حوزه شرقی مدیترانه نگران کننده خوانده  و از ابتکارات وزارت صحت عامه جهت وضع محدود بر استفاده کننده‌گان تنباکو استقبال نمود.
قانون کنترول منع تنباکو و دخانیات  در ۵ فصل و۲۴  ماده  از طرف رئیس جمهور سه سال پیش توشیح شد و در ماده دهم آن آمده است که ” استفاده سگرت، چلم، قیلون، نسوار وسایر محصولات تنباکو در دفاتر و ادارت دولتی، شفاخانه های و مراکر صحی، ترمینل های میدان هوایی پوهنتون ها وانستیتوت  های تحصیلی، مکاتب و مدارس، داخل بس ها، تکسی ها و سایط نقلیه، هوتل ها  ورستورانت ها  وسایر محلات سر بسته ممنون میباشد.”
وزارت صحت عامه به منظور کاهش استفاده تنباکو رشته اقداماتی را از قبیل تدوین قانون کنترول تنباکو و دخانیات، ایجاد کمیسیون قانون کنترول تنباکو و دخانیات،  افزایش صد فیصد در تعرفه های گمرکی سگرت، انکشاف طرزالعمل های عاری سازی دفاتر دولتی وغیر دولتی از دود تنباکو، انکشاف طرزالعمل های عاری سازی رستورانت ها از دود سگرت و قلیون، منع علایم استفاده از محصولات تنباکو،  وضع محدودیت بر اعلانات تنباکو، انکشاف پیام های نوشتاری و تصویری اضرار تنباکو، منع چاپ علایم استفاده تنباکو، راه اندازی کمپاین جمع آوری قلیون، راه اندازی ارزیابی استفاده تنباکو در میان جوانان در ۴۰ مکتب، راه اندازی برنامه آموزشی برای مسوولین حوزه های امنیتی  ۱۷ گانه در شهر کابل جهت تطبیق برنامه های کنترول تنباکو،  راه اندازی دوره های آموزشی آگاهی دهی برای ۷۵ تن از مدیران و سرمعلمین مکاتب شهر کابل جهت تقویت قواعد مکاتب برای کنترول تنباکو انجام داده است

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا