افغانستانرویدادهای داخلی

اعلام آتش بس یک‌ساله از جانب رئیس‌جمهور

اعلام آتش بس یک‌ساله از جانب رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در دیدار با اعضای کاروان صلح‌ خواهان هلمندی در کابل، آتش بس یک‌ساله با طالبان را اعلام نمود.

به گزارش افغان رادیو، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان امروز (سه شنبه، ۲۹ جوزا) در جریان سخنرانی اش در میان اعضای کاروان صلح‌خواهان هلمندی، با استقبال از این حرکت مدنی شان، به درخواست آتش بس یک‌ساله از جانب آنها لبیک گفت.
رئیس جمهور غنی در جریان سخنرانی اش گفت که آتش بس سه روزه عید ثابت ساخت که ملت افغانستان از جنگ خسته شده است و صلح می‌خواهد نه خون.
رئیس جمهور افغانستان در رابطه به یکی از خواست‌های این کاروان که اعلام آتش بس یک‌ساله بود، گفت: “من آتش بس اعلام کرده ام، اگر طالبان قبول دارند، برای مدت یک‌سال مطلق آماده ام. اگر می‌خواهید در دشت بنشینیم، من آماده ام در دشت بنشینم، اگر می‌خواهید در خرقه شریف بنشینیم، من در خرقه شریف با شما می‌نشینم. این وطن خانه همه ما است، پس چرا در مکان بیگانه می‌خواهید؟”.
قابل ذکر است که پس از چاشت امروز، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان با اعضای کاروان صلح‌خواهان هلمندی در محل استقرار شان در کابل ملاقات کرد.
کاروان صلح‌خواهان هلمندی که پس از سپری نمودن ۶۳۰ کیلومتر فاصله، دیروز (دوشنبه، ۲۸ جوزا) به کابل رسید، امروز مورد استقبال گرم رئیس جمهور غنی قرار گرفت.
پس از نشست عالمان دین در کابل و فتوای آنان در باره حرام بودن حمله‌های هراس افگنانه در افغانستان، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان یک آتش بس یک هفته یی اعلام کرد، سپس طالبان سه روز عید را آتش بس اعلام کردند و این رویداد با استقبال بسیاری ها رو به رو شد.
این در حالیست که رئیس جمهور غنی روز شنبه، ۲۶ جوزا در یک بیانیه تلویزیونی اعلام کرد که آماده است که با طالبان مذاکرات همه جانبه‌ای را انجام دهد و حاضر است درباره همه مسائل مورد نظر از جمله حضور نیروهای خارجی در خاک افغانستان مذاکره کند، و رژیم آتش بس را برای ده روز دیگر تمدید کرد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا