افغانستان

ضیا مسعود: افراد جمعیت و جنبش در شمال بر ضد حکومت می‌جنگند

ضیا مسعود: افراد جمعیت و جنبش در شمال بر ضد حکومت می‌جنگند شماری از جنگجویان مسلح حزب جمعیت و جنبش اسلامی در شمال افغانستان بر ضد حکومت می‌جنگند.

احمد ضیا مسعود، عضو برجستۀ حزب جمعیت اسلامی، ضمن بیان این مطلب گفته است که تنها طالبان عامل بر هم زدن امنیت و ثبات در افغانستان نبوده، بلکه به گفتۀ وی، بیشتر گروه های مسلح مخالف دولت در فاریاب و جوزجان، اعضای وابسته به حزب جمعیت اسلامی یا جنبش اسلامی اند.

به گزارش صدای آمریکا، آقای مسعود گفت “این به خاطری است که مردم نتیجۀ مشارکت سیاسی خود را در یک روند سیاسی به شکل شفاف نمی بینند. وقتیکه من حضور خود را در ساختار نبینم، وقتیکه نتایج رای خود را نبینم، مسلماً تفنگ می گیرم و بر علیه حکومت جنگ را شروع می کنم”.

این مشاور پیشین رییس جمهور محمد اشرف غنی در امور حکومتداری خوب که در مراسم سالیاد قربانیان جنبش “رستاخیر تغییر” صحبت می‎کرد، حکومت را متهم به کشتار فعالان این جنبش کرد و به گونۀ مشخص انگشت انتقاد به سوی رییس جمهور غنی بلند کرد.

شماری از جوانان سال گذشته در همین روز، با انتقاد از عملکردهای حکومت به ویژه رییس جمهور غنی، دست به راهپیمایی زدند که در اثر برخورد آنان با پولیس چندینعضو”جنبش رستاخیر” به شمول سالم ایزدیار پسر، محمد علم ایزدیار، معاون مجلس سنا افغانستان، کشته شد.

اما فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا که در این مراسم شرکت داشت، در واکنش به صحبت های آقای مسعود گفت که حزب جمعیت اسلامی افغانستان در حالی از نداشتن حضور در نظام کنونی صحبت می کند که خود سهم ۵۰ درصدی در نظام دارد.
آقای مسلمیار بگونۀ مشخص خطاب به احمد ضیا مسعود گفت که این نظام است و “زمانی این نظام از تو و کرزی بود”.

‎ بیش از ۶۰ مکتب در ولایت سمنگان فاقد ساختمان درسی است

آقای مسعود در این نشست رییس جمهور غنی را “قاتل” و “تقلبکار” خواند، اما رییس مجلس سنا گفت که اگر چنین باشد، خود آقای مسعود نیز به عنوان مشاور ارشد ریاست جمهوری افغانستان، “شریک قتل” و “نظام متقلب” است.

در همین حال، ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به اظهارات احمد ضیا مسعود گفته است که هر ادعای سیاستمداران باید مبتنی بر ثبوت و مدارک باشد و اگر چنین مدارکی موجود باشد، باید منتقدان “شهامت و جرات اخلاقی” را داشته باشند و این اسناد را به مراجع عدلی و قضایی بسپارند.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، گفت که ادعاهای مطرح شده در پیوند با کارکرد حکومت وحدت ملی “از اساس بی بنیاد و غلط است”

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا