افغانستان

‎ملا عبدالسلام ضعیف سفیر طالبان خواستار تمدید آتش‌بس شد

ملا عبدالسلام ضعیف سفیر طالبان خواستار تمدید آتش‌ بس شد یک مقام پیشین طالبان از حکومت افغانستان و گروه طالبان خواسته است تا زمان آتش‌بس را سه ماه تمدید کنند.

به گزارش افغان رادیو به نقل از آوا، ملا عبدالسلام ضعیف؛ سفیر پیشین طالبان در پاکستان، اعلام آتش‌بس از سوی هر دو جانب درگیر در جنگ افغانستان را “یک پیام نیک برای صلح” خوانداین مقام پیشین طالبان که اکنون با جنگجویان آن گروه روابط نزدیک دارد، از افغان‌ها خواسته است که در جریان آتش بس، به طالبان و حکومت افغانستان مراجعه کنند و از طرفین بخواهند تا آتش‌بس را برای سه ماه دیگر تمدید کنند.
اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان روز پنجشنبه (۱۷ جوزا) اعلام کرد که از ۲۷ ماه رمضان تا پنجم عید فطر، نیروهای امنیتی علیه مواضع «طالبان مسلح افغان» عملیاتی انجام نمی دهند.
گروه طالبان هم روز شنبه (۱۹ جوزا) در یک اقدام بی پیشینه اعلام کرد که جنگجویان آن گروه در سه روز عید فطر با نیروهای امنیتی افغانستان جنگ نمی کنند؛ اما نیروهای خارجی شامل این آتش بس نمی شوند.
آقای ضعیف می‌‌گوید که امکان دارد به خاطر تمدید زمان آتش بس، طرفین درگیر این خواست مردم را بپذیرند.
آقای ضعیف در زمان سلطه رژيم طالبان سفیر آن رژیم در اسلام آباد بود، اما پس از سرنگونی طالبان توسط ائتلاف به رهبری امریکا، نیروهای امنیتی پاکستان او را دستگیر کردند و سپس به قوای امریکایی در بگرام تسلیم دادند.
آقای ضعیف مدتی را در زندان گوانتانامو در حبس بود؛ اما سپس آزاد شد و از آن به بعد، در کابل به سر می برد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا