افغانستان

قاری دوست محمد فرمانده طالبان پس از تداوی در روسیه دوباره به جبهه باز گشت

قاری دوست محمد فرمانده طالبان پس از تداوی در روسیه دوباره به جبهه باز گشت سناتور ولایت قندوز می‌گوید که یک فرمانده محلی طالبان که در جنگ‌های سال گذشته در قندوز زخمی شده بود، در روسیه تداوی شده است

به گزارش خبرگزاری افغان رادیو عبدالله قرلق؛ سناتور قندوز در مجلس سنا گفت، این فرمانده کلیدی طالبان که قاری دوست‌محمد نام دارد از ولسوالی دشت ارچی ولایت قندوز است و سال گذشته در یک عملیات نیروهای امنیتی در این ولسوالی زخمی شده بود.

آقای قرلق با اشاره به اینکه قاری دوست محمد از فرماندهان مشهور طالبان در ولسوالی دشت ارچی ولایت قندوز است، افزود که او پس از تداوی چندین ماهه در روسیه هم اکنون دوباره به ولسوالی دشت ارچی برگشته و یک گروه بزرگ طالبان را رهبری می‌کند.

به گفته او، معلومات دقیقی در اختیار دارد که بسیاری از فرماندهان طالبان از جمله قاری دوست محمد در قندوز در دوسال اخیر هنگامی که زخمی شده اند در خارج از کشور تداوی شده اند.

او تاکید کرد که هم اکنون روسیه به طالبان قندوز به شکل گسترده کمک می کند و سلاح های پیشرفته در اختیار افراد این گروه قرار داده است.

به گفته آقای قرلق، هم اکنون گروه طالبان در قندوز از سلاح‌هایی استفاده می‌کند که به مراتب پیشرفته تر از سلاح‌های نیروهای امنیتی افغانستان است و حتی امکانات پیشرفته دیگر مانند دوربین‌های شب بین در اختیار دارد.

این عضو مجلس سنا گفت که روسیه به این دلیل از طالبان در ولایت قندوز حمایت می‌کند که از جابجایی گروه‌های مخالف دولت روسیه یا داعش در این ولایت نگران است.

این در حالی است که پیش از این نیز گزارش‌هایی از برخی مناطق افغانستان منتشر شده است که گویا مشاوران روسی با طالبان در انجام عملیات های ضد دولتی این گروه همکاری می‌کنند؛ اما تمامی این ادعاها از سوی دولت روسیه تکذیب شده است.

نمایندگان دولت روسیه در کابل ضمن تایید تماس با طالبان گفته اند که روسیه به درخواست طالبان مبنی بر کمک پولی یا تسلیحاتی با این گروه مخالفت کرده است

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا