افغانستان

سی هزار پولیس ملی ماه هاست که معاش ماهیانه خودرا دریافت نکرده اند

سی هزار پولیس ملی ماه هاست که معاش ماهیانه خودرا دریافت نکرده اند مانند فصل گرما، میدان نبرد افغانستان هم گرم است اما یک گزارش تازه نشان میدهد که هزینه سی هزار سربازپولیس ملی که مسوولیت بخش بزرگ جنگ را بردوش دارند به دلیل شامل نبودن در سیستم بایومتریک از سوی ایتلاف به رهبری امریکا پرداخت نشده است.

به گزارش خبرگزاری افغان رادیو نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله گفت:” این رقم درست نیست؛ اما یک شمار منصوبین پولیس به دلیل اینکه تاهنوز شامل سیستم بایومتریک نشده اند معالش شان معطل است، وزارت داخله تصمیم دارد که ازیک منبع دیگرپول را دریافت کند ومعاش آنها را اجرا کند”.

به نقل از نیویارک تایمز، این حمایت‌ مالی جامعه جهانی به عنوان مجازات در برابر فساد در رهبری نیروهای پولیس به ویژه حضور سربازان خیالی، متوقف شده است.

منابع گفته اند که موجودیت نیروهای خیالی در میان سربازان افغان در تازه ترین مورد، زمانی مطرح شد که وزارت داخله دو قطعه بزرگ را به وزارت دفاع واگذار کرد و شمار این نیروها در روی کاغذ هزاران تن بیشتر از شمار اصلی این نیروها بود.

فرید احمد مشعل  فرمانده پولیس غزنی بیان داشت:” به صراحت باید گفت که پولیس خیالی موجود است، به دلیل شدت جنگ، ما مصروف جمع آوری ارقام دقیق استیم، ما درحال پر ساختن جاهای خالی استیم، مسولینی که معاش های خیالی را به جیب میزدند به سارنوالی معرفی خواهندشد”.

به باور آگاهان نظامی تاخیر معاشات، بر بیشتر سربازانی که در خط اول جنگ حضور دارند تاثیر بد گذاشته و آنان را ناامید ساخته و دربرخی موارد آنان را مجبور به ترک  خطوط دفاعی کشور کرده است.

عبدالهادی  قریشی، آگاه نظامی اظهار داشت:” فرار میتواند صورت بگیرد، دلسرد شوند، درآنجا وظیفه بگونه ای که لازم است انجام نمی دهند وغفلت وظیفوی بیمان می اید”.

کمک های جامعه جهانی توسط کشورهای عضو ناتو به نیروهای افغانستان سالانه تقریبن به چهارمیلیارد دالر می رسد که مقام های ناتو امیدوارند، این تاخیر کمک‌های مالی شان حکومت افغانستان را وادار کند تا روند ثبت بایومتریک سربازان را سرعت بخشند‌ .

مقام‌های افغان می گویند که هنوز تعهد شان بخاطر ثبت نام بایومتریک پابرجاست و آنان در برخی جاها حتا با چرخبال ها از ولسوالی ها سربازان پولیس را به مراکز ثبت نام می آورند سپس برمی گردانند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا