افغانستان

ارگ ۲۶۹ زندانی حزب حکمتیار براساس توافقنامه صلح آزاد می شوند

پیش از این یکی از سخنگویان حکمتیار گفته بود که حدود دو هزار نفر از اعضای زندانی این حزب تشخیص و فهرست شده‌اند که قرار است براساس توافقنامه صلح آزاد شوند.

به گزارش افغان رادیو، به نقل از ” سایت رسمی ریاست جمهوری”،جلسه شورای امنیت،عصر روز گذشته (۱۵ جوزا) به ریاست محمداشرف غنی رییس جمهور برگزار شده بود.

در خبرنامه آمده است:”جلسه شورای امنیت ملی جدول رهایی ۲۶۹ تن محبوسین حزب اسلامی که از جانب ارگان‌های ذیربط مورد بررسی همه‌جانبه قرار گرفته مورد بحث قرار داده و در مطابقت با موافقتنامه صلح در قسمت رهایی آنها فیصله لازم به عمل آمد.”

ارگ ریاست جمهوری جزییات بیشتری در این باره نداده است. حزب اسلامی نیز در این باره چیزی نگفته است.

براساس توافق صلح حکومت و حزب اسلامی، حکومت آن عده از زندان حزب اسلامی را که تنها به نام عضویت این حزب زندانی اند رها می‌کند و این توافق شامل حال زندانیان که به جرایم امنیتی و تروریستی زندانی شده اند نمی‌شود.

در این توافقنامه آمده که زندانیان مربوط به حزب اسلامی که علیه‌شان “ادعای حق‌العبدی” وجود ندارد، از زندان‌های افغانستان آزاد خواهند شد.

اما نگرانی‌هایی وجود دارد که در این میان افرادی که “به دلیل دست داشتن در جرایم تروریستی و جرایم ضد امنیت داخلی” محکوم به مجازات شده‌اند نیز رها شوند.
پیش از این یکی از سخنگویان حکمتیار گفته بود که حدود دو هزار نفر از اعضای زندانی این حزب تشخیص و فهرست شده‌اند که قرار است براساس توافقنامه صلح آزاد شوند.
نخستین گروه از زندانیان حزب اسلامی که شامل ۵۵ نفر می‌شد، در ۱۲ ثور سال گذشته از زندان آزاد شدند.
مقام‌های دولتی می‌گویند افرادی که از زندان آزاد می‌شوند، پرونده‌های آنها در سطوح مختلف اطلاعاتی و امنیتی بررسی می‌شوند و در نهایت براساس فرمان رئیس جمهوری آزاد می‌شوند

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا