اخباررویدادهای خارجی

کاخ سفید از موافقت ترامپ برای دیدار با رهبر کره شمالی خبر داده

رهبر کره شمالی پیش‌تر در دیدار با مقامات کره جنوبی آمادگی خود مبنی بر توقف آزمایشات موشکی، خلع سلاح هسته‌ای و دیدار با ترامپ را اعلام کرده بود.
زمان احتمالی این دیدار حدود دو ماه دیگر تعیین شده.

سخنگوی کاخ سفید خبر منتشر شده به نقل از مقامات کره جنوبی مبنی بر موافقت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا با دیدار با رهبر کره شمالی را تایید کرد. بر این مبنا، رهبران دو دشمن دیرینه، آمریکا و کره شمالی به زودی با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

به گزارش رسانه‌های آمریکایی، پیش از تایید کاخ سفید، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری کره جنوبی شب گذشته با انتشار بیانیه‌ای گفته بود که رییس جمهوری آمریکا موافقت خود را در دیدار با رهبر کره شمالی اعلام کرده است.

چان ای یونگ که برای ملاقات با مقامات آمریکایی و رساندن پیام رهبر کره شمالی به آمریکا سفر کرده، پیش‌تر از قول او اعلام کرده بود که کره شمالی حاضر به پذیرفتن شرایط خلع سلاح هسته‌ای شده است. مشاور امنیت ملی رییس جمهوری کره جنوبی همچنین از قول کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، پیام آمادگی او برای دیدار با ترامپ را به رییس جمهوری آمریکا رسانده بود.

چان ای یونگ هفته گذشته در راس هیاتی بلند پایه به کره شمالی سفر کرده و با رهبر این کشور دیدار کرده بود. رهبر کره شمالی در این دیدار گفته آماده است تا انجام آزمایشات موشکی و هسته‌ای خود را متوقف کند، مشروط بر اینکه آمریکا نیز حق حاکمیت کره شمالی و حکومت آن را محترم شمارد.

دونالد ترامپ نیز امروز جمعه نهم مارس در واکنش به این اخبار با انتشار متنی در صفحه توئیتر خود با استقبال از آمادگی کره شمالی برای خلع سلاح هسته‌ای و توقف آزمایشات موشکی، آن را پیشرفتی بزرگ دانسته است. رییس جمهوری آمریکا در عین حال اما گفته که تحریم‌های کره شمالی تا رسیدن به یک توافق جامع همچنان برقرار خواهند بود.

گفته شده دیدار بین رهبر کره شمالی و رییس جمهوری آمریکا احتمالا در ماه مه سال جاری میلادی، اردیبهشت سال آینده برگزار خواهد شد.

بیل کلینتون آخرین رییس جمهوری آمریکا بود که در سال ۲۰۰۰ با رهبر سابق کره شمالی کیم جونگ ایل دیدار کرده بود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا