صحت

‎یک لیوان آب زردک در روز می تواندسیستم ایمنی بدن تان را تقویت کند

زردک منبع غنی بتاکاروتن می باشد، بتاکاروتن مسئول رنگ نارنجی زردک است، هرچه بتا کاروتن زیاد تر باشد، زردک نارنجی تر می شود، بتاکاروتن پیش ساز ویتامین A است، یعنی در بدن تبدیل به ویتامین A می شود.

ویتامین A برای تقویت سیستم ایمنی، محافظت از پوست، ریه، لوله گوارشی و همچنین در رشد سلول ها و تولید مثل حائز اهمیت است،بتاکاروتن، یکآنتی اکسیدان است و بیماری های ناشی از پیری را کاهش می دهد.

زردک به جز بتاکاروتن دارای فیتوکمیکال ( Phytochemical) نیز است، این ماده به همراه فیبر محلول و دیگر مواد مغذی موجود در هویج فواید زیادی را به ما ارزانی می دارد.

نقش زردک در تقویت سیستم ایمنی
تنها با مصرف یک لیوان آب زردک در روز می‎توانید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید، آب زردک به بدن در مبارزه با آسیب رادیکال‌های آزاد کمک می‎کند و از آن در برابر التهاب، باکتری‌ها و ویروس‌های مضر محافظت می‌کند.

آب زردک منبع خوبی برای ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند ویتامین K،ویتامین B6، پتاسیم و فسفر است که برای حفظ شرایط خوب مغز، استخوان‎ها و سیستم عصبی ضروری هستند.

تنظیم کلسترول و قند خون
آب زردک سرشار از پتاسیم است و توانایی حفظ کلسترول و قند خون در سطوح مناسب را دارد، همچنین، این نوشیدنی از محتوای کالری و قند پایین سود می‎برد.

مواد معدنی و ویتامین‌های موجود در آب زردک در کنار یکدیگر از ابتلا به دیابت جلوگیری می‎کنند.

افزون بر این، آب زردک ترشح صفرا را افزایش می‌دهد که به چربی‌سوزی کمک می‌کند و از این رو، در کاهش وزن نقش دارد.

پاکسازی کبد
آب‌ زردک می‌تواند به پاکسازی و سم‌زدایی کبد کمک کند،مصرف منظم آب زردک می‌تواند به پاکسازی سموم از کبد کمک کند.

درخشش پوست
آب زردک حاوی آنتی اکسیدان‎ها و مواد معدنی مانند پتاسیم است که از تخریب سلولی جلوگیری می‌کنند و از این رو، پوست را سالم و جوان نگه می‎دارند، این مواد مغذی از پوست در برابر خشکی، لکه‌‎ها، و زخم‌ها محافظت می‌کند و رنگ پوست را بهبود می‌بخشند.

تقویت استخوان‌ها
آب زردک منبع خوبی برای ویتامین K است که در فرآیند پروتئین سازی بدن نقش دارد، این ویتامین در پیوند با کلسیم به بهبودی سریع‌تر، به ویژه در مورد شکستگی استخوان، کمک می‌کند.

افزایش سوخت و ساز
آب زردک حاوی فسفر است که نرخ سوخت‌و‌ساز در بدن را افزایش می‎دهد، احساس درد پس از انجام ورزش را کاهش می‌دهد و از استفاده بهینه انرژی در بدن اطمینان حاصل می‌‎کند.

همچنین، آب هویج سرشار از ویتامین ب-کمپلکس است که به شکستن پروتئین، گلوکز و چربی کمک می‎کند، سوخت‌و‌ساز را افزایش می‌دهد و در عضله‌سازی نقش دارد و بر همین اساس، به کاهش وزن کمک خواهد کرد.

 سلامت دهان و دندان
آب زردک حاوی مواد مغذی است که می‌تواند سیستم ایمنی را تقویت کند و توانایی بدن برای مبارزه با باکتری‌هایی که وارد دهان شده و روی دندان‌ها و لثه‌ها تکثیر می‌‎شوند را افزایش دهند.

آب زردک خواص ضدباکتری دارد و می‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند،افزون بر این، هویج می‌تواند به پاکسازی لکه‌ها و پلاک‌ها از روی دندان‌ها کمک کند.

فیبر موجود در زردک می‌تواند یک مسواک طبیعی برای دستگاه گوارش باشد و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

فیبر می‌تواند باکتری‌های ناخواسته را از روده شما حذف کرده و گوارش بهتر مواد مغذی تقویت‌کننده سیستم ایمنی را بهبود بخشد.

پیشگیری از سرطان
برخی مواد زائد که به نام رادیکال‌های آزاد شناخته می‌شوند می‌توانند در بدن باقی بمانند. آنها عناصری فوق‌العاده مضر برای سلول‌ها هستند.

با مصرف مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان‌ها قادر هستید با رادیکال‌های آزاد مبارزه کنید، از این رو، خطر ابتلا به سرطان کاهش می‌یابد.

بنا بر نتایج برخی مطالعات، هر ۱۰۰ گرم هویج دارای ۳۳ درصد ویتامین A،۵ درصد ویتامین B6 و ۹ درصد ویتامین C است که همگی در کنار هم با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنند.

بهبود سلامت قلب
برای حفظ سلامت قلب باید سطوح استرس را کاهش دهید، به طور منظم ورزش کنید و به میزان کافی بخوابید. همچنین، دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای بهره‌مندی از اثرات مثبت اهمیت دارد.

هویج سرشار از فیبر غذایی و آنتی‌اکسیدان‌هاست و از این رو، برای سلامت قلب فوق‌العاده مفید است.

افزون بر این، زردک  می‌تواند به حفظ گردش خون مناسب و حذف پلاک از شریان‌ها کمک کند

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا