افغانستان

افتتاح دو پروژه برق توسط رئیس جمهور در بلخ

  1. به گزارش افغان رادیو به نقل از افغان رادیو، : محمداشرف غنی، رییس جمهوری کشور، بامداد امروز چهارشنبه، ۹ جوزا، به ولایت بلخ سفر کرد.  رئیس جمهور در جریان این سفر، سب استیشن ۲۰/۲۲۰ کیلوولت ولسوالی خلم و شبکه‌ی توزیع برق ۲۰ کیلوولت بر ۴۰۰ ولت ولسوالی‌های خلم و مارمول بلخ را افتتاح کرد.

پروژه نخست افتتاح سب استیشن ۲۲۰/۲۰ خلم در جنوب غرب ولسوالی خلم بود که با افتتاح آن ۱۶ هزار مشترک جدید با انرژی برق وصل شدند.

همچنان در ولسوالی مارمل ولایت بلخ که در ۳۰ کیلومتری شهر مزارشریف موقعیت دارد، شبکه جدید احداث شده پروژه برق رسانی ۲۰/۰.۴  مارمل نیز به بهره برداری سپرده شد که با افتتاح آن دو هزار مشترک از انرژی برق جدید مستفید شدند.

غنی که در جمع از مقام‌های محلی و باشندگان ولایت بلخ صحبت می‌کرد گفت، از یک سال بدینسو، ۹ ولایت کشور از انرژی برق مستفید گردیده‌اند و این روند در ولایات دیگر نیز تطبیق خواهد شد.

این پروژه‌ها با هزینه ۷,۶ میلیون یورو از کمک‌های بلاعوض آلمان به اکمال رسیده است و ۱۸ هزار خانواده از آن مستفید می‌شوند.

نگرانی از خشک‌سالی

در همین حال باشندگان بلخ و مقام‌های محلی این ولایت از خشک‌سالی و خسارات ناشی از حوادث طبیعی در ولایت‌های شمالی کشور ابراز نگرانی کرده‌اند. محمداسحق رهگذر، والی بلخ، با اشاره به مشکلات ناشی از خشک‌سالی و سیلاب‌ها در آن ولایت گفت که برخی ولسوالی‌های بلخ و زمین‌های قابل زرع مردم به گونه‌ی قسمی از این ناحیه آسیب دیده‌اند. او خواهان رسیدگی به این موضوع شد.

از سویی هم خشک‌سالی در کنار ولایت بلخ، باشندگان ولایت‌های سرپل، فاریاب، جوزجان و سمنگان را نیز متضرر ساخته است.

با این حال رئیس جمهور در این نشست، به وزارت‌های زراعت و مالداری و انکشاف دهات هدایت داد تا اقدامات عاجل و فوری را برای آسیب دیده‌گان روی دست گیرند. رئیس جمهور بر بررسی مشکلات بیجاشده گان نیز تأکید کرده است.

بررسی وضعیت امنیتی

از سویی هم رییس جمهور غنی در جریان این سفرش به قول اردوی ۲۰۹ شاهین رفته و با نظامیان کشور، وضعیت امنیتی ولایت‌های شمالی را به بررسی گرفته است.

در این جلسه، مسوولان نیروهای امنیتی و دفاعی، درخصوص وضعیت امنیتی ولایت‌های شمال، دستاوردها، وضعیت اعاشه و تجهیزات بهتر نیروهای امنیتی و دفاعی به رییس جمهور گزارش داده است.

با این حال رئیس جمهور، به مسوولان امنیتی و دفاعی هدایت داده که «با مطالعه و تشخیص ساحات زیر تهدید، پلان‌های عاجل امنیتی را جهت سرکوب دشمن تهیه و مورد اجرا قرار دهند.» رییس جمهور بر تقویت و هماهنگی بیشتر میان ارگان‌های امنیتی ودفاعی نیز تأکید کرده است.

گفتنی است که این سومین سفر رییس جمهور به بلخ بعد از انتخابات سال ۲۰۱۴ است

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا