افغانستان

رییس اجرایی کشور می‌گوید ناامنی و تروریسم با مواد مخدر ارتباط مستقیم دارد

به گزارش افغان رادیو: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور می‌گوید ناامنی و تروریسم با مواد مخدر ارتباط مستقیم دارد و ۴۰ تا ۶۰ درصد منابع تمویل جنگ افغانستان را مواد مخدر تشکیل می‌دهد. به همین دلیل او خواستار بیشتر مبارزه علیه این پدیده شد.

 رییس اجرایی کشور که روز سه شنبه (۸ جوزا) در نشست «گروه کوچک دابلن» به منظور هماهنگی و جلب کمک‌های بین‌المللی برای مبارزه‌ی مشترک با مواد مخدر در کابل صحبت می‌کرد، هشدار داد که مواد مخدر یک تهدید جهانی برای همه‌ی کشورهاست، اما مسئله‌ی تولید، مصرف و انتقال مواد کمیاوی در افغانستان بسیار جدی است.

رییس اجرایی کشور در بخش دیگری از سخنانش از تلاش‌ها برای مبارزه با مواد مخدر ابراز ناخشنودی کرد و گفت: «اگر تولید، کشت و پروسس مواد مخدر افزایش یافته، سوال پیش می‌آید که تلاش‌های ما چه نتیجه دارد، ولی اگر این کمک‌ها و تلاش‌ها صورت نمی‌گرفت، وضعیت بدتر از این می‌شد.»

با این حال رییس اجرایی کشور، همه‌ی کشورها را در مبارزه با این پدیده فرا خواند: «همکاری همه را می‌خواهیم، ولی برخی از کشورها تنها افغانستان را متهم کرده و تمام بار را بالای افغانستان می‌اندازند. توقع داریم که آن‌ها هم ادای مسئولیت کنند.»

عبدالله عبدالله تأکید کرد که تنها با پوشاندن مشکل به نتیجه نمی‌رسیم، بلکه باید عوامل آن درک و شناسایی شود و سپس راه حل پیدا شود. آقای عبدالله گفت: «کنفرانس ژنیو را پیش داریم. باید تا آن زمان کار دقیق صورت گیرد.»

رییس اجرایی بر کمبود بودجه و نبود هماهنگی میان نهادهای داخلی و خارجی اشاره و بر ضرورت کار مشترک و هماهنگ تأکید کرد. به گفته‌ی عبدالله عبدالله، مبارزه با مواد مخدر بدون هماهنگی و همکاری جامعه‌ی جهانی و کشورهای منطقه نتیجه نمی‌دهد. رییس اجرایی از «کشورهایی که صادقانه کار کردند، قدردانی» کرد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا