رویدادهای داخلی

دو میلیون افغان در معرض خطر ناامنی غذایی هستند

به گزارش افغان رادیو: دفتر هم‌آهنگ‌کننده‌ی امور بشردوستانه‌ی سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید که به سبب خشک‌سالی‌های ویران‌گر در افغانستان، حد اقل دو میلیون تن در معرض خطر ناامنی شدید غذایی قرار دارند.

یک گزارش این دفتر نشان می‌دهد که خشک‌سالی سخت‌ترین آسیب را به صفحات شمال و غرب افغانستان زده است. ۲۰ ولایت کشور از خشک‌سالی آسیب دیده و کشت‌زارها در این ولایت‌ها یا خشکیده و یا در حال خشکیدن هستند.

در گزارش اوچا آمده است که بیست‌ویک‌هزار تن در ولایت‌های غربی غور و بادغیس مجبور شده‌اند به خاطر خشک‌سالی خانه‌های‌شان را ترک کنند و برای دسترسی به آب و غذا به ولایت هرات پناه ببرند.

گزارش می‌افزاید: «حدود یک‌ونیم میلیون بز و گوسپند در بخش‌های شمال‌شرقی افغانستان برای پیدا کردن غذا تلاش می‌کنند و بیش‌ از ۶۰۰ روستا از ۱۰۰۰ روستا از کم‌آبی رنج می‌برد.»

در گزارش اوچا آمده است که قیمت بز و گوسفند در ولایات شمال‌شرقی ۲۵ تا ۴۰ درصد کاهش یافته، زیرا علوفه‌ی بسنده برای این حیوانات وجود ندارد.

سازمان ملل متحد می‌گوید که افغانستان به گونه‌ی فوری، نزدیک به ۱۱۵ میلیون دالر نیاز دارد تا برای کسانی که از خشک‌سالی متأثر شده‌اند، غذا و پناه‌گاه فراهم کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا