مقالات و تحلیل ها

تا سال ۲۰۴۵ ربات ها هم حق رای دارند

سیستم های رباتیک پیشرو که در حال توسه ربات های انسان نما هستند،پیش بینی کرده اند که به زودی و نهایتا طی ۳ دهه آینده ربات ها از حقوق شهروندی مثل حق رای برخوردار می شوند.دکتر دیوید هانسون که پیش از این نیز در خصوص ربات سوفیا اظهاراتی قبل توجه داشت در مقاله پژوهشی جدید خود  به نام” وارد شدن به عصر اطلاعات سیستم های هوشمند زندگی و اندیشه ” به حقوق آینده ربات ها اشاراتی کرده است.پیشرفت مبتنی بر هوش مصنوعی به این معنی است که کامپیوترها ها تا سال ۲۰۲۹ می توانند اطلاعات کلی خود را با یک انسان سالم مطابقت دهند و تا سال ۲۰۴۵ حقوق مشابهی با انسان ها داشته باشند،این درست همان سالی است که ریم کرزویل، آینده نگر حوزه رباتیک نیز پیش بینی می کند که تکامل تکنولوژیکی فوق العاده ای برای ربات ها اتفاق بیفتد.

یعنی زمانی که هوش مصنوعی از هوش انسانی پیشی می گیرد و در نتیجه منجر به یک انفجار اطلاعاتی می شود که  حتی شاید در نهایت منجر به انقراض انسان ها شود.هانسون در این خصوص می گوید: “همانطور که خواسته های مردم برای تولید ماشین های هوشمندتر و پیچیدگی های بیشتر در حوزه هوش مصنوعی به سرعت رو به افزایش است،  نقطه برانگیختگی و تحول ربات ها نیز دور نیست. نقطه ای که ربات ها برای زندگی و تکامل خود به دنبال رویا پردازی خواهند رفت.”جالب است بدانید هم اکنون روبات سوفیا  به طور رسمی دارای  یک جنبه از حقوق شهروندی، یعنی حق شهروندی  است. در سال ۲۰۱۷، عربستان سعودی به عنوان بخشی از ابتکار سرمایه گذاری های آینده پادشاهی خود  به سوفیا حق شهروندی اعطا کرد.

سوفیا در آن زمان به مخاطبان گفت: “من بسیار  افتخار می کنم که دارای این تمایز منحصر به فرد شده ام . این لحظه ای  تاریخی است که اولین ربات جهان دارای  حق شهروندی شده است.”اما نکته ظریف این ماجرا جایی است که دکتر هانسن در طی یک نمایش در خصوص توانایی های سوفیا در مارس ۲۰۱۶ از این ربات پرسید: آیا شما می خواهید انسان ها را از بین ببرید؟  “سوفیا جواب داد “خوب. من انسان را از بین می برم. “جملاتی قابل تامل که در همان زمان نیز جنجال به پا کردند. آخرین مقاله دکتر هانسون  نشان دهنده راه اندازی یک بازی کامپیوتری جدید است که در آن اندرویدی ها تلاش می کنند حقوق خود را در جامعه ایجاد کنند و در نهایت نتیجه می گیرد: “ما باید به عواقب مثبت و منفی احتمالی فعالیت های امروزمان  احترام بگذاریم اما نباید فراموش کنیم که شاید آینده آماده  مخاطرات احتمالی نباشد

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا