رویدادهای خارجی

محمد باقر نوبخت : امریکایی‌ها شایسته‌ی مذاکره‌ی مجدد نیستند

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران در واکنش به تهدید امریکا برای اعمال شدیدترین تحریم‌های تاریخ علیه ایران این اقدام را بی‌نتیجه خواند. او درباره‌ی امکان مذاکره‌ی مجدد با امریکا گفت که این کشور با خروج از برجام دیگر قابل اعتماد نیست.

به نقل از دویچه وله، سخنگوی دولت ایران در نشست خبری هفته‌گی خود که یک روز پس از سخنرانی مایک پومپئو و تشریح راهبرد تازه‌ی امریکا در قبال ایران برگزار شد ادعا کرد که اقتصاد ایران با تشدید تحریم‌ها ضعیف‌تر نخواهد شد.

وزیر خارجه‌ی امریکا بعد از ظهر دوشنبه (۳۱ ثور) در یک سخنرانی در اندیشکده‌ی بنیاد هریتج، جمهوری ایران را از جمله به حمایت از تروریسم و دخالت در امور داخلی برخی کشورهای منطقه متهم کرد و گفت که اگر تهران از این اقدام‌ها دست برندارد با شدیدترین تحریم‌های تاریخ روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری افغان رادیو، محمد باقر نوبخت در واکنش به این تهدیدها گفته است: «آیا امریکا توانسته بعد از این که اعلام کند تحریم‌های فلج‌کننده علیه ایران وضع خواهد کرد و پرونده‌ی جمهوری اسلامی را به شورای امنیت می‌برد، موفق باشد؟»

منظور سخنگوی دولت ایران ارجاع پرونده‌ی هسته‌ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل است که به صدور قطعنامه‌های تحریمی علیه جمهوری ایران منجر شد.

نیش دردناک تحریم‌ها

بسیاری از ناظران معتقد اند که تن دادن ایران به مذاکره با شش قدرت جهانی (امریکا، روسیه، چیم، بریتانیا، فرانسه و آلمان) که به امضای توافق هسته‌ای در تابستان ۲۰۱۵ منجر شد پیامد تحریم‌هایی بود که اقتصاد ایران را در ابتدای دهه‌ی ۹۰ خورشیدی به مرز فروپاشی کشاند.

مایک پومپئو در سخنرانی خود که ترجمه‌ی فارسی آن در شبکه توییتر منتشر شد گفته است: «اگر رژیم [ایران] مسیر غیرقابل قبول و غیرمفیدی را که برای خود و مردم ایران انتخاب کرده، تغییر ندهد، نیش تحریم‌ها تنها دردناک‌تر خواهد شد. وقتی کار ما به پایان برسد، این‌ها شدیدترین تحریم‌های تاریخ خواهند بود.»

او همچنین به نوسان‌های شدید بازار ارز در ایران و سقوط ارزش پول ملی این کشور در ماه‌های گذشته اشاره کرد و هشدار داد که تحریم‌های مد نظر ایالات متحده «فشار بی‌سابقه‌ی مالی» به اقتصاد ایران وارد می‌کند و حکومت را برای زنده نگه داشتن اقتصاد خود به چالش می‌کشد.

افزایش بهای ارزهای معتبر خارجی در بازار آزاد ایران از ماه‌های پایانی سال گذشته آغاز شد و ابتدای امسال ادامه یافت. ۲۱ حمل و زمانی که قیمت دالر با افزایشی بیش از ۴۰ درصد در کمتر از سه ماه، به حدود ۵۵۰۰ تومان رسیده بود، دولت دالر را با بهای ۴۲۰۰ تومان تک‌نرخی اعلام کرد و خرید و فروش آن به قیمت‌های بالاتر را غیرقانونی خواند.

به رغم این اقدام و برخوردهای پولیسی و قضایی با عرضه‌کننده و خریداران ارز در بازار آزاد، افزایش بهای دالر در بازارهای غیررسمی همچنان ادامه دارد و در این فاصله برخی منابع از رسیدن قیمت دالر به هفت هزار تومان هم گزارش داده‌اند.

معامله‌ی ارز آزاد، آب به آسیاب امریکا؟

به گزارش خبرگزاری افغان رادیو سخنگوی دولت ایران در نشست خبری خود گفت: «امریکایی‌ها نوسانات بازار ارز را پیروزی خود می‌دانند. تأکید می‌کنم نباید ارز گرانتر از ۴۲۰۰ تومان عرضه شود غیر از این باشد خلاف است.»

نوبخت ظاهراً با اشاره به ادامه‌ی فعالیت بازار آزاد ارز گفته است: «نباید آب به آسیاب دشمن بریزیم. ممکن است در یک کوچه و پس کوچه‌ای یک قیمتی اعلام شود این ارزش پول ملی ما نیست و کسبه‌ی محترم ما نباید این را مبنا قرار دهند.»

ولی‌الله سیف، رییس کل بانک مرکزی نیز به تازه‌گی معامله‌ی دالر به بهای ۶۸۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان در بازار آزاد را به طور تلویحی تایید کرد و در عین حال گفت این کار در حجم بسیار کم و در «پستوها» انجام می‌شود.

مخالفت ایران با مذاکره‌ی مجدد

مایک پومپئو در تشریح راهبرد تازه‌ی واشنگتن در قبال ایران گفته است که ایالات متحده آماده‌ی مذاکرات مجدد با ایران است و اگر ایران سیاست‌های خود را تغییر دهد امریکا آماده است تمام تحریم‌های هسته‌ای خود را علیه تهران لغو کند و به پیوستن این کشور به اقتصاد جهانی یاری رساند.

خبرگزاری تسنیم واکنش نوبخت به این اظهارات پومپئو را این گونه گزارش کرده: «دونالد ترمپ [رییس جمهوری امریکا] از قبل مایل به مذاکره با ما بود. اما با کی مذاکره کنیم؟ با کسانی که زیر توافق‌های رسمی مورد تایید شورای امنیت می‌زنند، مذاکره کنیم؟ خیر؛ امریکایی‌ها شایسته‌گی نشستن پای میز مذاکره با نماینده‌گان ایرانی را ندارند.»

ایران برای دست‌یافتن به توافق هسته‌ای نزدیک به دو سال با نماینده‌گان امریکا و دیگر طرف‌های گفت‌وگوهای هسته‌ای به طور مستقیم مذاکره کرد. پیش از این مذاکرات، نماینده‌گان امریکا و ایران با میانجیگری کشور پادشاهی عمان چند بار به طور پنهانی مذاکره کرده بودند.

روسیه، چین و سه کشور اروپایی طرف مذاکرات هسته‌ای گفته‌اند که همچنان به توافق هسته‌ای پایبند استند و تلاش می‌کنند برجام بدون امریکا نیز ادامه یابد.

با این همه در هفته‌های گذشته امکان حفاظت از شرکت‌های اروپایی فعال در ایران که احتمالاً مشمول تحریم‌های امریکا می‌شوند بیش از پیش با تردید مواجه شده و کشورهای اروپایی دست‌کم در مورد برخی انتقادها با امریکا هم‌صدا شده‌ و برنامه‌های موشکی و حضور منطقه‌ای ایران را نگران‌کننده خوانده‌اند

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا