ادب و فرهنگ

نمایشگاه کتاب کابل که روز ۱۹ ثور گشایش یافت

نمایشگاه کتاب کابل که روز ۱۹ ثور گشایش یافت، قرار بود به مدت یک هفته، تا ۲۶ ثور ادامه داشته باشد، اما باران و طوفانی که شب ۲۲ ثور آغاز شد و تا بامداد ۲۳ ثور ادامه یافت، باعث شد این نمایشگاه نیمه‌تمام بماند.

شیراحمد سعیدی، مسئول انتشارات سعید به روزنامه‌ی افغان رادیو گفت تمام ناشرانی که در این نمایشگاه اشتراک کرده بودند، داخلی بودند و ناشران داخلی برای نخستین بار نمایشگاه ویژه‌ی کتاب کابل را دایر کردند، در حالی ‎که پیش از این معمولاً ناشران بیرونی هم اشتراک می‎کردند.

ناشران افغانستان نمایشگاه کتاب کابل را به این امید برگزار کردند که برای برگزاری نمایشگاه بین‎المللی کتاب کابل در سال آینده زمینه‎سازی کرده باشند، اما این نمایشگاه با چالش‎هایی مواجه شد و پیش از موعد تعیین شده برچیده شد.

استقبال نکردن جامعه‎ی دانشگاهی و اهل کتاب از نمایشگاه کتاب کابل که باعث شد ناشران حداقل فروش کتاب‎های‌شان را در یک نمایشگاه تجربه کنند، اولین چالشی عنوان می‎شود که در برابر این نمایشگاه قد برافراشته بود.

حسن کریمی، مسئول نشر فرهنگ دلیل عمده‎ی زود پایان دادن به این نمایشگاه را میزان بسیار پایین بازدیدکننده‌گان و به فروش نرفتن کتاب‎ها می‎خواند و می‎گوید آنان برای گرفتن هر غرفه ۶۰۰۰ افغانی پرداخته بودند، در حالی ‌که در سه روز تمام فقط مبلغ هزار افغانی را از فروش کتاب به ‎دست آوردند.

فاطمه مهدوی، مسئول نشر کودکانه نیز میزان بازدیدکننده‎گان را بسیار کم می‎خواند و می‎گوید بازدیدکننده‎گان و مشتریان این نمایشگاه در مقایسه با نمایشگاه قبلی هیچ به شمار می‎رود.

در برابر تدارکاتی که برای اشتراک در یک نمایشگاه نیاز است و همچنان لازم است که هم‎‎زمان چند نفر کار کنند، درآمد هزار افغانی در مدت سه روز بیش از آن ‎که بیان‎گر یک واقعیت باشد، شوخی به نظر می‎رسد اما این واقعیت تلخ در کشور ما قابل درک است.

حمید حسینی، مسئول نشر نگار یکی دیگر از کسانی بود که برای برگزاری نمایشگاه کتاب کابل هزینه کرده بود و اما جمعه‎شب هنگامی باران و طوفان آمد و او از تر شدن کتاب‎ها با خبر شد، بلافاصله تصمیم گرفت تا از ادامه دادن نمایشگاه صرف نظر کرده و محتویات غرفه‎ی مربوطه‎اش را به مکان امن منتقل کند.

به گفته‎ی آقای حسینی کتاب بعد از تر شدن یک چهارم قیمتش هم نمی‎تواند به فروش برسد و چون احتمال دوباره آمدن باران شدید و طوفان وجود داشت، همه‏ی ناشران تصمیم گرفتند برای جلوگیری از بیشتر آسیب دیدن کتاب‎ها، نمایشگاه را ببندند.

احتمال باران و حوادث طبیعی نمی‎تواند مانع جدی برای فعالیت‎هایی مانند دایر کردن نمایشگاه کتاب باشد. مسئول نشر نگار مناسب نبودن مکان برگزاری نمایشگاه و احتمال بیشتر متضرر شدن ناشران را نیز عامل زود پایان دادن این نمایشگاه می‎خواند و می‎گوید آنان تدابیر جدی برای حفظ و مراقبت کتاب‎ها در شب‎هنگام گرفته بودند اما کتاب‎های تمام ناشران تر شده بود.

از آنجایی که برای نمایشگاه کتاب کابل مکانی که به ‎گونه‎ی دایمی سر پوشیده باشد، وجود نداشت و کتاب‎ها زیر خیمه‎ها به نمایش گذاشته شده بودند، طوفان جمعه‎شب داربست‎های خیمه‎ها را برکند، غرفه‎های کتاب زیر شلاق شدید باران بدل به چیزی شد که دیگر برای به نمایش گذاشتن مناسب نبودند.

باران و طوفانی که جمعه‎شب گذشته به کابل و به مکان برگزاری نمایشگاه کتاب کابل رسید، فقط باعث پایان دادن این نمایشگاه نشد، بلکه هر ناشر اشتراک‌کننده در این نمایشگاه را از ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار افغانی متضرر کرد.

نمایشگاه کتاب کابل به درخواست حکومت برگزار شده بود، ناشران متضرر با وجود مواجه شدن با شکست، تا کنون مورد هیچ‎گونه توجه و همکاری‌ای از سوی حکومت قرار نگرفته‌اند و اما آنان تصمیم دارند که با حکومت وارد مذاکره شده و خواهان توجه در قسمت فعالیت‎های‌شان شوند.

بر اساس سخنان مسئول انتشارات سعید، گفت‎وگوهای آغازین با ریاست کتاب‏فروشی بیهقی -نماینده‎ی وزارت اطلاعات و فرهنگ است- صورت گرفته است و قرار است ناشران در گفت‎وگو با مقامات حکومتی از آنان بخواهند که خسارت وارد آمده بر ناشران را جبران و برای برگزاری نمایشگاه بین‏المللی کتاب کابل در بهار سال آینده تعهد بدهند.

میزان پایین بودن بازدیدکننده‎گان نمایشگاه که یکی از چالش‎ها و عامل زود به‎ پایان رسیدن نمایشگاه کتاب کابل خوانده می‎شود نیز دلیل‎هایی دارد. یکی از دلایل کم بودن بازدیدکننده‎گان از نمایشگاه کتاب کابل، تبلیغات ضعیف خوانده می‎شود و شماری زیادی از مردم که به نظر می‏رسد بازدیدکننده‎ی یک نمایشگاه کتاب باشند، از برگزاری نمایشگاه کتاب کابل اظهار بی‎خبری می‎کنند.

شمار دیگری که از روز اول برگزاری این نمایشگاه آگاه شده بودند، ناامنی را دلیلی برای اشتراک‌نکردن‌شان می‌گویند. قسیم که دانشجوی یکی از دانشگاه‎های خصوصی در کابل است، می‎گوید ترس از حمله‎های انتحاری در همه‎جا موجود است و یک نمایشگاه کتاب می‏تواند مناسب‎ترین هدف برای یک حمله‎ی انتحاری باشد.

فهمیه با تأیید سخنان قسیم می‎گوید صدای انفجار و تصویرهای وحشت‎ناک حمله‎های انتحاری تمام ثانیه‎ها در ذهنش حضور دارد و او جز مسیر دانشگاه کابل که طی کردن آن برایش واجب است، خیلی کم اتفاق می‎افتد که جای دیگری برود.

در عین حال آنانی که از این نمایشگاه بازدید کرده بودند، دلیل نبود بازدیدکننده را نبود کتاب‎‎های خوب می‎خوانند. مونا یوسفی، دانشجوی سال چهارم دانشگاه کابل که به‎ هدف یافتن منابع پایان‌نامه‎اش به نمایشگاه کتاب کابل رفته بود، می‎گوید اکثر کتاب‎هایی را که او لازم داشت، در این نمایشگاه موجود نبود.

نمایشگاه کتاب کابل با حضور ۳۵ ناشر و ۱۱ هزار عنوان کتاب به هدف بزرگ‎داشت از روز قلم و هفته‏ی کتاب در محوطه‏ی لیسه‏ی غازی برگزار شده بود. قرار بود این نمایشگاه تا ۲۶ ثور ادامه داشته باشد، اما مشکلاتی چون نبود بازدیدکننده از این نمایشگاه و بارانی که سبب تر شدن شمار زیادی از کتاب‎ها شد، این نمایشگاه و برگزار کننده‎گان آن‎ را با بن‏بست مواجه کرد. در نتیجه «نمایشگاه کتاب کابل» بعد از سه روز با شکست مواجه شد

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا