ادب و فرهنگ

برگزاری نمایشگاه بازمانده‌های هنرهای اسلامی در کابل

قدامت بازمانده‌های سنگی، سفالی و فلزی که نشان دهنده هنرها و فرهنگ اسلامی است به سدۀ یازدهم تا سدۀ نزده میلادی بر می‌گردند.

 این نمایشگاه که زیر نام “بازمانده‌های هنرهای اسلامی” به مناسبت روز جهانی موزیم راه اندازی گردیده بیش از یکصد بازمانده باستانی دورۀ اسلامی در آن به نمایش گذاشته شده اند.

درهمین حال، رییس موزیم ملی می‌گوید که این بازمانده‌ها که به گونۀ قاچاق به بیرون از کشور برده می شدند، از سوی نیروهای امنیتی به دست آمده اند، بخشی از آنان از بخش‌های باستانی هلمند وغزنی درسال‌های پسین به دست آمده اند ونیز بخشی از آنها  از بیرون کشور برگردانیده شده اند.

قدامت بازمانده‌های سنگی، سفالی و فلزی که نشان دهنده هنرها و فرهنگ اسلامی است به سدۀ یازدهم تا سدۀ نزده میلادی بر می‌گردند.

محمد رسول باوری، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت:«اگر ما پژوهشی انجام بدهیم که ظرف‌های سفالی چگونه ترمیم شده اند و چگونه ایجاد شده اند و ساخته شده اند، ما می توانیم که حتا روابط دوستی میان خانواده‌ها را از روی تحلیل ظرف‌ها پیدا بکنیم.»

بخشی از بازمانده‌ها در کاوش‌های باستان شناسیک از بخش‌های باستانی هلمند و غزنی به دست آمده اند .

محمد فهیم رحیمی، رییس موزیم ملی افغانستان گفته است:«بیش از صد قلم بازمانده باستانی استند که شامل دوره‌های تاریخی فرهنگ اسلامی، مانند صفاری، سامانی،غوری و تیموری و دوره‌های پس از آن می شوند.»

نماینده یونسکو در افغانستان می‌گوید که افغانستان در مدت بسیار کم توانسته است بازمانده‌های باستانی بسیاری را گردآوری کند.

پتریشیا مک فلپس، نمایندۀ یونسکو در افغانستان گفت:«شما باید افتخار کنید که در یک مدت بسیار کم در بخش‌های نگهداشت بازمانده‌های باستانی،نمایش بازمانده‌های باستانی و بازمانده های باستانی که اکنون در موزیم ملی افغانستان به نمایش گذاشته شده اند، دست آوردهای بزرگی داشته اید.»

از روز جهانی موزیم درحالی در افغانستان تجلیل می‌شود که گزارش‌ها می رسانند هنوزهم در چندین بخش کشور بخش‌های باستانی به گونۀ خودسرانه وغیرقانونی ازسوی مردم حفر می شوند وبازمانده‌های تاریخی به بیرون ازکشور قاچاق می شوند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا