وزیر صحت: دولت و عالمان دین با درمان تن‌فروشان مخالف اند

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه ادعا می‌کند که دولت و عالمان دین با درمان تن‌فروشان مصاب به بیماری ایدز مخالف اند.

وزیر صحت عامه که روز شنبه (۲۲ ثور) در سیمینار مبارزه با ایدز سخنرانی می‌کرد، گفت که تن‌فروشان برای درمان بیماری ایدز به مراکز صحی مراجعه می‌کنند، اما داکترانی که می‌خواهند به این بیماران کمک کنند با مخالفت عالمان دین و دولت مواجه می‌شوند.

آقای فیروز افزوده است که به باور عالمان دین «همخوابه‌گی غیرمشروع در اسلام گناه بزرگی است.» و حکومت افغانستان هم با موجودیت همخوابه‌گی غیرمشروع مخالفت دارد، هم با درمان کسانی که از این راه مصاب به بیماری می‌شوند.

یکی از راه‌های انتقال ایدز «روابط جنسی غیرمشروع» است. شماری از داکتران می‌گویند با توجه به مسئولیت اخلاقی‌ای که پزشکان دارند، آن‌ها ناچار اند که همه‌ی قربانیان این ویروس را بدون تفاوت و تبعیض درمان کنند، اما در جامعه‌ی ما روابط جنسی غیرمشروع نکوهیده است و حکومت و عالمان دین داکتران از از درمان بیماران ایدز باز می‌دارند.

سیاف: نزدیکی بیرون از ازدواج نزدیک به قتل و شرک است

عبدرب‌الرسول سیاف، از عالمان دین و رهبران جهادی نیز در این نشست سخنرانی کرد. او گفت که «همخوابه‌گی بیرون از ازدواج در اسلام نزدیک به قتل و شرک» است. آقای سیاف گفت که ‌قربانیان بیماری ایدز سرسام‌آور است و «انحراف از راه خدا باعث عذاب بیشتر می‌شود.»

طبق آمار وزارت صحت عامه در حال حاضر در افغانستان بیش از دو هزار تن به ویروس ایدز گرفتار‌ اند.

درمان ویروس کشنده‌ی ایدز تا امروز کشف نشده است. این ویروس باعث ضعف معافیت و مانع فعالیت‌های صحی و دفاعی بدن می‌شود.

وزیر صحت:‌ افغانستان ۳ میلیون معتاد دارد

وزیر صحت عامه در این سیمینار همچنان گفت که ۳ میلیون نفر در افغانستان به مواد مخدر آغشته‌اند. در این میان یک‌صد هزار طفل نیز شامل‌ اند. آقای فیروز اشاره کرد که مبتلایان به مواد مخدر هر روز بیشتر می‌شود.

فیروزالدین فیروز انتقاد کرد که استراتژی و پلان دولت برای مبارزه با مواد مخدر در طول چند سال ناکام بوده است.

به قول وزیر صحت: «هر روز ساحات کشت مواد مخدر بیشتر می‌شود، حتا در این وقت‌ها تخم خشخاش آمده که در یک سال ۳ بار حاصل می‌دهد.»

وزارت صحت عامه بیش از ۱۰۵ مراکز درمان معتادان را در سراسر کشور ایجاد کرده‌ است. در این مراکز چهار تا پنج هزار معتاد درمان می‌شود. وزیر صحت عامه می‌گوید درمان اجباری معتادان روند ناکامی است. او گفت: «معتادان باید به صورت داوطلب برای درمان مراجعه کنند، به زور درمان نمی‌شود که از زیر پل جمع‌آوری کنیم و آن را در شفاخانه برای درمان ببریم، درمان نتیجه نمی‌دهد، تا زمانی که سربند مواد مخدر گرفته نشود.»

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن