صحت

حدود ۶ میلیون کودک واکسین پولیو دریافت می‌کنند

وزارت صحت عامه اعلام کرده که امروز دوشنبه، ۱۹ حمل سومین دور کمپاین فرعی ضد پولیو در «ساحات دارای خطر بلند گردش این ویروس» راه‌اندازی می‌شود. بر اساس آماری که این وزارت ارائه کرده، قرار است در این دور، بیشتر از ۶ میلیون کودک زیر سن پنج سال دو قطره واکسین پولیو را دریافت کنند.

وزارت صحت عامه با نشر خبرنامه‌ای گفته است این کمپاین در ۱۸۹ ولسوالی مربوط به ۲۳ ولایت کشور تطبیق و به شمول شهر کابل، تمام ولایت‌های جنوبی، اکثر ولسوالی‌های زون شرق و سایر ولسوالی‌های دارای خطر بلند پولیو را تحت پوشش قرار می‌دهد. وزارت صحت عامه گفته که این کمپاین توسط ۵۰ هزار کارکن صحی رضاکار تطبق می‌شود.

با این حال مقام‌های وزارت صحت عامه گفته که به دلیل مشکلات امنیتی هنوز هم این وزارت قادر نیست که این برنامه را در تمامی نقاط کشور تطبیق کند. به گفته‌ی این وزارت، در صورتی که تمام کودکان زیر سن پنج سال در هر دور کمپاین، واکسین نشوند، آنان به مشکل «معیوبیت دایمی» دچار می‌شوند.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه از همه‌ی خانواده‌ها خواسته که کودکان‌شان را در برابر این مرض واکسین کنند. مقام‌های وزارت صحت عامه گفته که این واکسین هیچ‌گونه عوارض جانبی منفی ندارد و تطبیق آن‌ برای کودکان یک امر ضروری و حتمی پنداشته می‌شود.

آن طوری که وزارت صحت عامه می‌گوید، پولیو یا فلج اطفال یک بیماری ویروسی «حاد و فوق‌العاده ساری» بوده که عامل سببی آن ویرس  Polio از خاندان Enter Virus است و اکثراً کودکان کمتر از سن پنج سال را مصاب می‌سازد. nبا آن که برنامه‌ی ریشه‌کن کردن مرض پولیو از چندین سو به این سو از سوی وزارت صحت عامه و مؤسسه‌های صحی بین‌المللی مستقر در افغانستان دنبال می‌شود، اما هنوز هم این بیماری در کشور کاملاً از بین نرفته است. آمارهای وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که در سال روان میلادی تا اکنون ۷ رویداد مثبت پولیو در کشور رخ داده که چهار رویداد در ولایت قندهار، دو رویداد در ولایت کنر و یک رویداد در ولایت ننگرهار به ثبت رسیده است.گفتنی است که در سال روان میلادی این سومین دور کمپاین فرعی ضد پولیو است که بعد از تطبیق نخستین دور کمپاین سرتاسری ماه گذشته، از سوی وزارت صحت عامه راه اندازی می‌شود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا