صحت

فرهاد دریا سفیر حسن نیت برنامه‌ی کنترل اچ آی وی و ایدز شد

داکتر فیروزالدین فیروز، وزیرصحت عامه‌ی کشور امروز فرهاد دریا، هنرمند معروف کشور را به عنوان سفیر حسن نیت به منظور بلند بردن آگاهی عامه در جهت مبارزه علیه ویروس اچ آی وی و بیماری ایدز معرفی کرد. به همین منظور، آقای فیروز تفاهم‌نامه‌ای را نیز با فرهاد دریا امضا کرد.
آقای دریا از سوی اتحادیه‌ی همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا (SAARC) به این سمت برگزیده شده است. یکی از برنامه‌های سازمان سارک تهیه‌ی استراتیژی پنج ساله برای کشورهای منطقوی در جهت مبارزه علیه اچ آی وی و ایدز می‌باشد.
سازمان سارک برای تقویه‌ی فعالیت‌های مبارزه علیه اچ آی وی و ایدز، شخصیت‌های شناخته شده‌ی هر کشور را به عنوان سفیر حسن نیت انتخاب می‌کند تا از طریق آن‌ها پیام‌های وقایوی اچ آی وی، ایدز و هیپاتیت را برای مردم رسانیده، در کاهش تبعیض و بدبینی علیه افراد متأثر شده همکاری آن‌ها را داشته باشد.
داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه‌ی کشور از سازمان سارک و فرهاد دریا که مسئولیت سفیر حسن نیت بودن این سازمان را در کشور قبول کرده است، اظهار سپاس و قدردانی کرد.
او گفت: «از اولویت‌های پروگرام ملی کنترل ایدز وزارت صحت عامه آگاهی‌دهی در پیوند به خطرات اچ آی وی، ترویج آزمایش اچ آی وی، کاهش تبعیض در برابر اشخاص مصاب به اچ آی وی و جمعیت کلیدی متأثرشده و انکشاف محیط اجتماعی حمایوی برای افرادی که با اچ آی وی زنده‌گی می‌کنند، می‌باشد.»

آقای فیروز افزود: «هر چند افغانستان با داشتن میزان شیوع کمتر از صفر اعشاریه یک درصد، در بین کشور‌های با شیوع پایین اچ آی وی قرار دارد، ولی عواملی چون جنگ‌های داخلی، ناامنی، بی‌کاری، فقر، سرحدات باز، مهاجرت‌های داخلی و خارجی، پایین بودن سطح آگاهی و سواد، رفت‌وبرگشت افغانان به خارج از کشور بدون آگاهی در مورد اچ آی وی و هیپاتیت و مهمتر از همه موجودیت مواد مخدر و استفاده کننده‌گان زرقی مواد مخدر، این کشور را بیشتر در مقابل این ویروس آسیب پذیر کرده‌ است. در صورتیکه اقدامات مؤثر اتخاذ نشود، ممکن این ویروس به سرتاسر کشور گسترش یابد.»
از سوی دیگر، فرهاد دریا بیماری ایدز را یک معضل جدی اجتماعی خوانده، گفت: «کلید اساسی مبارزه علیه بیماری ایدز، اطلاع‌رسانی در مورد چگونه‌گی سرایت ویروس اچ آی وی از شخصی به شخص دیگر و بلند بردن فرهنگ برخورد مردم علیه افراد متأثر شده از این ویروس است. در این راستا رسانه‌ها و ارگان‌های ذیربط نقش ارزنده دارد.»
بر اساس آمار UNAIDS و سازمان صحی جهانی، تعداد افرادی که با اچ آی وی زنده‌گی می‌کنند تا اخیر سال ۱۳۹۶ در حدود ۷۵۰۰ تن تخمین شده است. طبق گزارشات رسیده به پروگرام ملی کنترل ایدز، از سال ۱۳۶۸ تا اخیر سال ۱۳۹۶ در افغانستان ۲۵۴۹ واقعه‌ی مثبت اچ آی وی گزارش شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا