صفحه نخست / اخبار / جهان / ترور پدر معنوی طالبان چه تاثیری بر فعالیت های تروریستی طالبان افغان خواهد داشت؟
-

ترور پدر معنوی طالبان چه تاثیری بر فعالیت های تروریستی طالبان افغان خواهد داشت؟

مولانا سمیع الحق، بنیان‌گذار مدرسۀ حقانیه در پاکستان و در عین زمان که به پدر معنوی گروه طالبان افغان مشهور است، در جریان چند ساعت گذشته در حمله‌یی در شهر راولپندی آن کشور ترور شد.

در مورد ترور بنیان‌گذار مدرسۀ حقانیه، گزارش‌های ضد ونقیضی وجود دارند، برخی از رسانه‌های خارجی گزارش‌ دادند، افراد ناشناس که مجهز با سلاح بودند، موتر عامل وی را هدف قرار داده؛ اما شماری دیگر از منابع خبری به نقل از افراد نزدیک به او خبر می‌دهند که وی در منزل مسکونی‌اش با ضربات چاقو به قتل رسیده‌است.

از آن‌ جایی که مولانا سمیع‌ الحق، یکی از چهره‌های پرنفوذ سیاسی و مذهبی در پاکستان نیز بود، خبر قتل وی با واکنش‎‌های گوناگون مقام‌های آن کشور و رهبری گروه طالبان افغان روبرو شده؛ اسلام‌آباد به مجرد خبر شدن ترور بنیان‌گذار مدرسۀ حقانیه، دستور داد تا مسؤولان امنیتی، هرچه زودتر بررسی شان‌را در این مورد آغاز نمایند.

از سوی هم، گروه طالبان پس از ترور رهبر معنوی شان، اظهار تاسف نموده و در خبرنامه‌یی گفته” او تمام زندگی‌اش را در بخش‌های تعلیمی و سیاسی به خدمت دین وقف کرد و خدمت‌ها و رفاقت وی با مردم مظلوم افغانستان در برابر تهاجم اتحاد شوروی و اشغال امریکایی فراموش ناشدنی است، همیشه حق می‌گفت.”

این گروه در عین زمان اشاره‌یی به عاملان این روی‌داد نکرده و تا هنوز هم گروهی مسؤولیت این حمله را بر دوش نگرفته؛ اما گفته می‌شود که وی در پاکستان به دلایل کارهای افراطی‌اش، منتقدان سرسخت خودش را داشته‌است.

دولت افغانستان تا هنوز به طور رسمی در این مورد اظهار نظر نکرده‌است؛ اما این کشور برخی از مناطق پاکستانی را پناه‌گاه‌های امن برای تروریستان می‌داند که در آن‌جا تجهیز و تمویل شده و برای جنگ به افغانستان فرستاده می‌شوند و در همین مورد، بارها کابل از اسلام‌آباد خواسته تا در برابر آنان اقدام نماید، کاری که تا هنوز نتیجه‌یی نداشته‌است.

اما سوال‌ اساسی این است که با کشته شدن مولانا سمیع‌الحق، پدر معنوی گروه طالبان، فعالیت‌های تروریستی طالبان افغان که یکی از پای‌گاه‌های مشورت‌دهی، حمایتی‌ و مشروعیت‌دهی در بخش‌ فعالیت‌‌های شان را از دست دادند، چه‌گونه در افغانستان به پیش خواهد رفت، آیا ترور او می‌تواند که فعالیت‌های طالبان را کاهش و آنان را ضعیف بسازند، ویا هم احتمال این وجود خواهد داشت که با قتل او گروه طالبان آمادۀ مذاکره با دولت افغانستان گردد که در این روزها، موضوع گفت‌وگو صلح با آن گروه بیش‌تر از گذشته‌ داغ‌تر است.

مولانا سمیع‌الحق نقش بسیار مهم و کلیدی برای طالبان افغان داشت و اعضای آن گروه نیز احترام خاص به وی قایل بودند و به عنوان مثال، پس از مرگ ملا محمد عمر، رهبر پیشین گروه طالبان، اختلاف‌های میان آنان بر سر رهبری به وجود آمد و در نهایت دو شاخه تشکیل شد و در اواخر نیمۀ اول سال ۱۳۹۴ برخی از رسانه‌های پاکستانی گزارش‌دادند که شاخه‌های تشکیل شدۀ از رهبری معنوی شان خواسته تا اختلاف‌ها میان آنان را از بین ببرند.

به اساس اطلاعات به دست آمده، در آن زمان، مولانا سمیع الحق پس از دیدار با رهبری هر دو شاخه، به آنان دستور داده بود تا از ملا اختر محمد منصور حمایت کنند.

از سوی هم باید گفت، مدرسۀ حقانیه که مربوط مولانا سمیع‌الحق و یکی از بزرگ‌ترین مدرسه در نوع خود در پاکستان است، برای گروه طالبان افغان خیلی مهم است، زیرا به اساس اطلاعات مقام‌های افغان، بیش‌تر اعضای کلیدی گروه‌های تروریستی فعال به شمول طالبان در افغانستان در آن آموزش می‌بینند و آمادۀ فعالیت‌های تروریستی می‌شوند.

هرازگاهی هم‌ دیده شده که فعالیت‌های اعضای گروه طالبان در سراسر افغانستان پس از سخنان حمایتی مولانا سمیع‌الله  از آنان و روا دانسته شدن جنگ روان طالبان در افغانستان توسط برخی از علمای دینی پاکستانی، افزایش و دست‌های آنان را بر کشتن افراد ملکی و نظامی در این کشور بیش‌‎تر درازتر ساخته‌‎اند..

مثلا، مولانا سمیع‌الحق که به طور مستقیم از گروه طالبان افغان حمایت می‌کرد، در سال ۱۳۹۲ گفت بود که باید نیروهای خارجی از این کشور خارج و جنگ روان در افغانستان را جنگ برای آزادی افغانستان دانسته بود او هم‌چنان اظهار کرده بود که اگر طالبان را دو سال آرام بگذارند، نظام را تغییر داده و برای مردم خوشی خواهند آورد.

با این وجود که در حال حاضر، گروه طالبان یکی از پای‌گاه اساسی شان را که فعالیت‌های تروریستی آنان را در افغانستان مشروعیت می‌داد، از دست داده، دیده شود که چه تغییرات در راه‌کار شاخه‌های گروه طالبان افغان به وجود خواهد آمد.

رازالدین برلاس

مشاهده مطالب دیگر

-

تیم فوتبال ساحلی افغانستان برای اشتراک در یک تورنمنت بین المللی رهسپار تایلند شد

ادارۀ فدراسیون فوتبال افغانستان خبر می‌دهد که تیم ملی فوتبال ساحلی کشور برای حضور در تورنمنت بین‌المللی تایکند، رهسپار آن کشور شد. دفتر مطبوعاتی فدراسیون فوتبال افغانستان با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که تورنمنت بین‌المللی تایلند به تاریخ ۲۷ سپتمبر برگزار و تا ۲۹ همان ماه جریان خواهد داشت. به اساس اطلاعات فدراسیون فوتبال کشور، در…