صفحه نخست / اخبار / جهان / امریکا: خلیل زاد زمینۀ مذاکرات صلح افغانستان با طالبان را مهیا می سازد
-

امریکا: خلیل زاد زمینۀ مذاکرات صلح افغانستان با طالبان را مهیا می سازد

ایالات متحده امریکا اظهار خوشنودی می‌کند که مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان به هم‌یاری زلمی خلیل‌زاد، مشاور وزارت امور خارجۀ آن کشور در امور افغانستان، موفق گردد.

مایک پامپیو، وزیر امور خارجۀ امریکا با صدور پیامی به کارمندان آن وزارت گفته‌است که آقای خلیل‌زاد تلاش‌های واشنگتن را به‌خاطر حمایت از مذاکرات صلح حکومت افغانستان با طالبان و زمینۀ سازی برای آن را رهبری می‌کند.

آقای پامپیو می‌گوید که زلمی خلیل‌زاد در افغانستان بزرگ شده و تجربۀ کافی نیز از این کشور دارد و افزوده که می‌تواند وضعیت را به‌ترتر تجزیه و تحلیل نماید.

پامپیو گفته که او مطمین است خلیل‌زاد توانایی به موفقیت رساندن ماموریت برقراری صلح در افغانستان را دارد که در گفت‌وگوهای صلح نیز مسقیما حضور خواهد داشت.

این درحالی‌ست که به تازه‌گی زلمی خلیل‌زاد به عنوان مشاور وزارت امور خارجۀ امریکا در امور افغانستان تعیین گردید که با استقبال دولت افغانستان روبرو گردید.

دولت افغانستان می‌گوید که آقای خلیل‌زاد می‌تواند وضعیت کشور را بهتر درک کند و اقدام‌های جدید در مشورت با دولت امریکا در قبال مذاکرات با مخالفان مسلح را روی دست گیرد.

در عین زمان، اما شماری از آگاهان سیاسی به این باور اند که آقای خلیل‌زاد هیچ تاثیری بر وضعیت افغانستان آورده نخواهد توانست و از آن به عنوان یک سیاست‌مدار ناکام یاد می‌کنند.

 

مشاهده مطالب دیگر

-

رییس جمهور فرانسه والاترین مدال افتخار کشورش را به شهزاده کریم آقاخان داد

امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه در مراسمی، والاترین مدال افتخار کشورش را به شهزداده کریم آقاخان، چهل‌ونهمین امام اسماعیلیان جهان اعطا کرد. مراسم اعطای مدال افتخار فرانسه برای شهزداده کریم آقاخان در ارگ ریاست جمهوری آن کشور برگزار گردیده بود و در آن، آقای مکرون از کارکردهای آقاخان در جهان به خوبی یادکرد. این مدال…