صفحه نخست / اخبار / افغانستان / دستکاری قانون مبارزه با فساد از سوی مشاوران رییس جمهور غنی
-

دستکاری قانون مبارزه با فساد از سوی مشاوران رییس جمهور غنی

دیدبان شفافیت افغانستان می گوید که مشاوران ریاست جمهوری افغانستان قانون مبارزه با فساد را بعد از تصویب آن در کابینه، تحریف و دستکاری کرده اند.

سید اکرام افضلی رییس این نهاد در یک نشست خبری در کابل می گوید که شماری از مشاوران آقای غنی و افراد نزدیک به ارگ، برخی مواد قانون مبارزه با فساد را پس از تصویب کابینه دستکاری و یا حذف کرده اند و سپس نسخه تحریف شده آن را در جریده رسمی کشور به نشر سپرده اند.

افضلی گفت که ماده نهم این قانون که به تشکیل کمیته گزینش اعضای کمیسیون مستقل مبارزه با فساد اشاره دارد دستکاری شده و برخی صلاحیت‌های کمیسیون از جمله نظارت ازعملکرد نهادهای عدلی و قضایی حذف شده است.

همچنان در این قانون صلاحیتی به رییس جمهور داده شده که می تواند اعضای کمیسیون مستقل مبارزه با فساد را عزل کند که در اصل این قانون، این صلاحیت داده نشده است.

افضلی همچنان می گوید که اعضای غیر حکومتی علاوه بر نمایندگان دولتی مجموعا ۱۳ تن را شامل می‌شدند در مسوده قانون مبارزه با فساد و نیز نسخه تصویب شده آن از سوی کابینه اعضای کمیته گزینش مسئولان کمیسیون مبارزه با فساد دانسته شده بودند اما تشکیل این کمیته پس از دستکاری قانون، به سه عضو حکومتی خلاصه شده است.

بر بنیاد گفته‌های افضلی در نسخه تصویب شده قانون مبارزه با فساد در کابینه صلاحیتی مبنی برعزل و نسب اعضای کمیسیون مبارزه با فساد به رییس جمهور داده نشده بود اما مشاوران ارگ، این مورد را در قانون یاده شده پس از پروسه تصویب ذکر کرده اند.

او تاکید کرد که حکومت به مردم افغانستان خیانت کرده و تلاش دارد تا در نشست ژنوا، جامعه جهانی را نیز فریب دهد.

مشاهده مطالب دیگر

-

سیلاب در هرات ۱۰ کشته برجا گذاشت

۸صبح، هرات: ریزش باران‌های پی‌هم در ولایت هرات و پس از آن وقوع سیلاب‌های گسترده در این ولایت ۱۰ کشته برجا گذاشت. مسوولان محلی در هرات کشته شدن ۱۰ تن در پی ریزش باران‌های روزهای یک‌شنبه و دوشنبه ۲۶ و ۲۷ حوت در هرات را تایید می‌کنند. جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به ۸صبح می‌گوید…