صفحه نخست / اخبار / افغانستان / دخالت های رییس جمهورغنی در امور کمیسیون مستقل انتخابات

دخالت های رییس جمهورغنی در امور کمیسیون مستقل انتخابات

معاون کمیسیون مستقل انتخابات می گوید، رییس جمهور غنی بر اعضای کمیسیون انتخابات فشار وارد کرده است تا از سمت های شان کناره گیری کنند.

به گزارش افغان رادیو، به نقل از ” آریانا نیوز” معاذ الله دولتی، معاون کمیسیون مستقل انتخابات، در صحبت با یک برنامه برنامه تلویریونی گفت، رییس جمهور غنی در یک نشست در ارگ ریاست جمهوری اعضای کمیسیون انتخابات را که با نصب برچسپ در کاپی شناسنامه مخالف بودند در حضور سفیر امریکا و نماینده سازمان ملل در افغانستان تهدید به استعفا کرد.

وی می گوید، رییس جمهور به صراحت تاکید کرد که مخالفان طرح برچسپ در کاپی شناسنامه ها باید استعفا بدهند.

آقای دولتی گفت: “زمانیکه ما در مورد طرح نصب برچسپ به ارگ دعوت شدیم، برخی افراد با این طرح مخالفت کردند و در جمع مخالفان من هم بودم اما رییس جمهور گفت هر کسیکه با این طرح مخالفت دارد باید استعفا بدهد.”

از سویی هم فضل احمد معنوی رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات مداخله رییس جمهور در امور کمیسیون را خیانت ملی می داند.

فضل احمد معنوی، رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات بیان داشت: “وقتی رییس جمهور تهدید به استعفای اعضای کمیسیون را می کند در بحث انتخابات که بعد هم خودش کاندید در انتخابات ریاست جمهوری می باشد، این می تواند که خیانت ملی تلقی شود.”

اما معاون سخنگوی رییس جمهور می گوید که طرح نصب برچسپ در کاپی شناسنامه ها از سوی رییس اجرایی پیشنهاد شده بود و رییس جمهور هیچ کس را تهدید به استعفا نکرده است.

وی می افزاید که رییس جمهور خواهان طرح واضع از کمیسیون انتخابات در این مورد شده بود اما کمیسیون هیچ طرحی ارایه نکرد.

آقای شاه حسین مرتضوی اظهار داشت: “هر کسی باشد، حتی رییس جمهور و وزیر باشد یک کسیکه مسولیت را می پذیرد و آن را در مطابقت با قانون انجام داده نمیتواند چه کار کند.”

پس از آنکه مخالفت ها با نصب برچسپ در کاپی شناسنامه ها افزایش یافت کمیسیون این طرح را لغو اعلام کرد

مشاهده مطالب دیگر

-

اظهارات نخست وزیر پاکستان پس از نخستین پیروزی تیم کریکت افغانستان در بازی های پنج روزه ”تست مچ“

عمران خان، نخست وزیر پاکستان نخستین پیروزی تیم ملی کریکت افغانستان در بازی های بین المللی پنج روزه ”تست مچ“ را تبریک گفت. پس از پیروزی تیم کریکت افغانستان در برابر آیرلند، صدر اعظم پاکستان با نشر یک اعلامیهٔ در صفحه تویتر خود نخستین پیروزی تیم ملی کریکت افغانستان را تبریک گفت. در پیام تویتری…