صفحه نخست / اخبار / افغانستان / خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و احتمال خصوصی شدن جنگ
-

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و احتمال خصوصی شدن جنگ

دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا در یک اقدام غیر مترقبه، اعلام کرده است که نیمی از نیروهای این کشور افغانستان را ترک می کنند. دقیقا این اقدام زمانی صورت می گیرد که او دستور خروج نیروهایش از سوریه را نیز صادر کرده است.

همزمان جیمز متیس وزیر دفاع امریکا که از او به عنوان های مختلفی یاد می شود، نیز از سمت وزارت دفاع کنار رفته است و این تحولات نشان می دهد که امریکا یک رویکرد کاملا متفاوت نسبت به قضایای جهانی در پیش گرفته است.

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان با واکنش عجولانه ارگ نیز روبرو شده و مقامات ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده است که این خروج، تاثیر چندانی روی امنیت افغانستان ندارد.

واکنش ارگ درست زمانی که گفتگوهای صلح نیز به مراحل حساسی رسیده، صورت می گیرد و به باور شماری از آگاهان مسایل نظامی، این واکنش دقیقا در راستای تحریک ترامپ برای خروج کامل نیروهایش از افغانستان صورت می گیرد.

سوال اساسی اما این است که آیا امریکایی ها با خروج سربازان شان از افغانستان، متعهد به ادامه کمک های مالی به نیروهای امنیتی افغانستان هستند یا خیر؟

چندی پیش محمد اشرف غنی گفته بود که اگر امریکایی ها و جامعه جهانی نیروهای امنیتی افغانستان را کمک مالی نکنند بعید است که تا شش ماه این نیروها دوام بیاورند.

ارگ ریاست جمهوری با فهم این مطلب اما، از تاثیر ناچیز خروج نیروهای امریکایی سخن گفته است و این نشان می دهد که آقای غنی در مساله صلح و انتخابات کاملا از بازی های حساس، دور نگه داشته شده است.

او در یک اقدام عجولانه، رییس هیات به اصطلاح مذاکره کننده اش را به امارات فرستاد تا بتواند با طالبان دیدار و گفتگو کند اما طالبان با رد دیدار با این هیات، نشان داد که از موضع بالاتری نسبت به مذاکرات برخورد می کند.

حضور هیات افغانی در امارات و عدم شرکت شان در مذاکرات، نشان از ضعف بزرگ دستگاه دیپلماسی افغانستان می دهد.

با این همه، آنچه که این رویدادها نشان می دهند این است که ارگ تنها و تنها برای برد انتخابات برنامه ریزی کرده و دیگر مسایل مهم کشور نه برای شان مهم است و نه روی آن کدام برنامه مشخص دارد.

برخی ها بر این باورند که با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، احتمال اینکه این جنگ به شرکت بلک واتر واگذار شود بسیار زیاد است و شاید پس از این، خیلی ها به این فکر باشند که از این سفره تازه تا چه اندازه می توانند برای خود نفع ببرند.

علی رضا حیدری – کابل

مشاهده مطالب دیگر

-

سیلاب در هرات ۱۰ کشته برجا گذاشت

۸صبح، هرات: ریزش باران‌های پی‌هم در ولایت هرات و پس از آن وقوع سیلاب‌های گسترده در این ولایت ۱۰ کشته برجا گذاشت. مسوولان محلی در هرات کشته شدن ۱۰ تن در پی ریزش باران‌های روزهای یک‌شنبه و دوشنبه ۲۶ و ۲۷ حوت در هرات را تایید می‌کنند. جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به ۸صبح می‌گوید…