صفحه نخست / اخبار / افغانستان / جوان‌گرایی با چاشنی قومی، قُمار غنی برای انتخابات پیش‌رو
-

جوان‌گرایی با چاشنی قومی، قُمار غنی برای انتخابات پیش‌رو

خبرگزاری رصد: با نزدیک‌شدن به میعاد انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، شواهد گواه برآن است که محمداشرف‌غنی بار دیگر سعی دارد تا با یک استراتژی جدید در این انتخابات گام بگذارد.

آقای غنی سعی دارد تا با نگاهی جوان‌گرایانه ولی همراه با گرایش قومی، کهنه‌کاران سیاسی را در این چالش از خود دور کند. با این حرکت آقای غنی از پتانسیل عملیاتی بالایی برخوردار خواهد بود و درکنار آن نیز در صورت پیروزی، هیچ امتیازی ناخواسته‌ای را به کسی نخواهد داد.

اکثریت این تیم را مدیران رده‌ اول و میانی حکومتِ حال تشکیل می‌دهند که از آن جمله می‌توان به شخصیت‌هایی از جمله، حمدالله محب، متین بیگ و دیگر کارمندان ارشد جوان حکومت اشاره کرد.

این افراد در حال حاضر مصروف انجام جلسات ابتدایی و رایزنی در خصوص نحوه عملکرد در انتخابات روبه‌رو می‌باشند. با این حال شخصیت‌های قدیمی سیاسی مانند کریم خلیلی از تیکت انتخاباتی آقای غنی حمایت می‌کنند ولی تمرکز غنی بر روی تیم جوانی است که خود طی حیات حکومت وحدت‌ملی در کنار خود تشکیل داده است.

عبدالله عبدالله رئیس اجراییه کشور نیز از کاندیدان جدی رقابت‌های ریاست‌جمهوری است و منتظر است تا با نقد عملکرد حزب جمعیت در انتخابات، خود را به عنوان نماینده حوزه جهاد و مقاومت به مردم معرفی کند. آقای عبدالله معتقد است که حزب جمعیت یکتن را به عنوان معاون به یکی از تیکت‌های انتخاباتی معرفی خواهد کرد و وی قصد دارد تا با استفاده از این فرصت و اعلان این‌که حزب جمعیت نیاز به ریاست دارد نه معاونیت، حمایت مردم را بدست آورد.


صلاح‌الدین ربانی نیز در صورت کاندیداتوری، در نهایت به نفع داکتر عبدالله عبدالله کناره‌گیری خواهد کرد.

همچنان حنیف اتمر نیز با اعلان کاندیداتوری خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری، کارهای ابتدایی کمپین خود را آغاز کرده است. تیم وی با محوریت جیلانی پوپل، عمر زاخیلوال، سید منصور نادری، سلیمان کاکر و جنرال جرئت فعالیت می‌کند.

همچنان فوزیه کوفی و یونس قانونی نیز در تیم انتخاباتی اتمر حضور دارند. آقای قانونی به عنوان عضو رهبری حزب جمعیت، شورای حراست و ثبات و همچنان ائتلاف بزرگ ملی افغانستان، به عنوان یکی از برگ‌های برنده آقای اتمر در انتخابات روبه‌رو شمرده می‌شود.

آقای اتمر نیز با سابقه طولانی فعالیت در چوکات دولت و انجام پست‌های کلیدی، تجربه زیادی را با خود به این انتخابات آورده است. با این حال وی یکی از عاملان اصلی تقلب گسترده در انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته شمرده می‌شود. اتمر همچنان از سوی مردم متهم به خنثی‌سازی سیستماتیک خیزش‌های مردمی از جمله جنبش روشنایی و رستاخیز است.

رحمت‌الله‌نبیل نیز از جدی‌ترین کاندیدان انتخابات ریاست‌جمهوری است که تاهنوز اطلاعاتی در خصوص هسته مرکزی این تیم افشا نشده است. آقای نبیل پس از کناره‌گیری از مقام ریاست امنیت ملی، به عنوان یکی از چهره‌های منتقد دولت فعلی شناخته شده است.

وی همچنان اپوزوسیونی تحت نام “محورمردم افغانستان” را به همراه چند تن از چهره‌های دیگر سیاسی پایه‌گذاری کرد که خود نیز در راس آن فعالیت می‌کند.

آقای نبیل به عنوان شخصیتی ضد دولت پاکستان در میان مردم شناخته می‌شود که همین امر سبب شده است که او به محبوبیت خوبی در میان مردم دست یابد. گفته می‌شود که زلمی رسول که در انتخابات پیشین کاندیدا بود، این‌بار به عنوان عضو محور مردم افغانستان از رحمت الله نبیل حمایت خواهد کرد.

این درحالی است که گفته می‌شود که عطامحمدنور نیز در صدد کسب تضمین از محمداشرف غنی برای کسب پست معاونیت اول ریاست جمهوری است ولی تاحال موفق نشده است تا مذاکرات خود را با وی به نتیجه برساند.

محمدعمر داووزدی نیز در تلاش است تا با کسب اعتماد کشورهای منطقه و با حمایت آن‌ها به انتخابات ریاست‌جمهوری گام بگذارد ولی عملکرد نه‌چندان قوی وی در ساختار حکومت، باعث شده است که وی از محبوبیت کمتری نسبت به باقی کاندیدان برخوردار باشد.

گلبدین حکمتیار نیز با ایجاد یک شورا سعی دارد تا احزاب مختلف سیاسی را به آن جذب کند. همچنان در کنار حکمتیار اشخاصی از جمله سید حامد گیلانی چهره نزدیک به پاکستان و انورالحق احدی تکنوکرات از غرب بازگشته، حضور دارند.

با این حال می‌توان پیش‌بینی کرد که با توجه به نقش مستقیم امریکا به بازگشت حکمتیار و همچنان حمایت امریکا از تیکت انتخاباتی غنی، وی به نفع آقای غنی از انتخابات کناره‌گیری کند.


محمد محقق نیز به عنوان یکی از بانک‌های رای در کشور به شمار می‌رود که رایزنی‌های وی برای پیوستن به یک تیکت انتخاباتی قوی، جریان دارد.

این درحالی است که کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید فهرست ابتدایی نامزدها در ۱۸ جدی و فهرست نهایی پس از رسیدگی به شکایات به تاریخ ۵ حوت منتشر خواهد شد. این نامزدان برای دو ماه از تاریخ ۲۸ دلو تا ۲۸ حمل برای مبارزات انتخاباتی فرصت دارند.

بر اساس این جدول زمانی، انتخابات ریاست جمهوری قرار است در ۳۱ حمل سال ۱۳۹۸ برگزار شود و نتایج نهایی آن در ۲۵ جوزا اعلام خواهد شد.

نویسنده : احمدکمال ناطقی

مشاهده مطالب دیگر

-

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و احتمال خصوصی شدن جنگ

دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا در یک اقدام غیر مترقبه، اعلام کرده است که نیمی از نیروهای این کشور افغانستان را ترک می کنند. دقیقا این اقدام زمانی صورت می گیرد که او دستور خروج نیروهایش از سوریه را نیز صادر کرده است. همزمان جیمز متیس وزیر دفاع امریکا که از او به عنوان های…