صفحه نخست / اخبار / افغانستان / جلسات گروهی و معاملات فردی؛ نگاهی به جلسات سران ایتلاف بزرگ ملی افغانستان
-

جلسات گروهی و معاملات فردی؛ نگاهی به جلسات سران ایتلاف بزرگ ملی افغانستان

در هفته گذشته، چندین جلسه گروهی میان سران ایتلاف بزرگ ملی افغانستان در کابل برگزار شده است که در این جلسات، سران این ایتلاف به شمول جنرال دوستم، محمد محقق، یونس قانونی، عطا محمد نور، احمدضیا مسعود، اسماعیل خان و شماری دیگراز اعضای آن حضور داشته اند.

منابع مختلف به خبرگزاری رصد می گویند که در این جلسات، علی رغم صحبت های زیاد در باره تیکت های انتخاباتی، روی یک نامزد مشخص توافقی صورت نگرفته و اعضای ایتلاف تلاش دارند تا به شکل فردی با تیکت های مطرح انتخاباتی وارد معامله و گفتگو شوند.

به گفته این منابع، از میان اعضای رهبری ایتلاف بزرگ ملی افغانستان، محمد محقق و یونس قانونی صحبت های خود با حنیف اتمر را تمام کرده و به عنوان معاون اول و دوم او وارد کارزار انتخاباتی می شوند.

همچنان جنرال دوستم علی رغم اینکه گفته است دیگر از غنی در انتخابات آینده حمایت نخواهد کرد اما نیم نگاهی به امتیازاتی دارد که تیم ارگ به او بدهند و اجازه حضورش را در شمال صادر کنند.

به گفته این منابع، جنرال دوستم در شرایطی است که حضورش در شمال منوط به حمایت از اشرف غنی است و اگر او به تیم دیگری بپیوندد در خانه اش زندانی و احتمال بازداشتش نیز خواهد بود. همچنان اگر قرار باشد دوستم از تیکت دیگری غیر از تیکت غنی حمایت کند، احتمال دارد که دوسیه او و احمد ایشچی دوباره به جریان افتاده و حتی او زندانی یا دوباره تبعید شود.

منابعی که با خبرگزاری رصد سخن گفته اند تاکید کرده اند که استاد عطا نیز هنوز صف خویش را مشخص نکرده و میان جمعیت اسلامی برسر انتخاب عطا، صلاح الدین ربانی و داکتر عبدالله عبدالله به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری، اختلافات جدی وجود دارد.

عطا محمد نور با انجام برخی معاملات پنهان و بدور از مشوره دیگر سران جمعیت بخصوص کنار رفتن از ولایت بلخ، اعتماد خود را در میان اعضای جمعیت از دست داده است. همچنان صلاح الدین ربانی نیز دراین جلسات، گفته است که او در شرایطی نیست تا بتواند با دیگر رقبای پول دار و دارای امکاناتش، وارد میدان شود و حضورش را بعنوان نامزد از آدرس جمعیت اسلامی، به حمایت مالی اعضای جمعیت از خودش مشروط کرده است.

با این حال، شماری از اعضای دیگر این ایتلاف که بیشتر شامل پشتون های تیم می شوند، در جلسات اخیر حضور نداشته اند و گفته می شود که آنان، احتمالا در تبانی با ارگ ریاست جمهوری دوباره از غنی حمایت خواهند کرد.

مشاهده مطالب دیگر

-

روسیه: نشست مسکو کمک به آغاز مذاکرات صلح افغانستان بود

مقامات روسی می گویند که نشست صلح مسکو که با شرکت نمایندگان طالبان، شورای عالی صلح افغانستان و شماری از کشورهای منطقه برگزار شد، کمکی است که مسکو برای آغاز مذاکرات صلح در افغانستان انجام داده است. سرگیی لاورف وزیر خارجه روسیه در آغاز این نشست، ابراز امیدواری کرد که شرکت هیات طالبان و نیز…