صفحه نخست / اخبار / افغانستان / با فرستادن ۳ هزار تن جلغوزه دهلیز هوایی افغانستان- چین افتتاح شد
-

با فرستادن ۳ هزار تن جلغوزه دهلیز هوایی افغانستان- چین افتتاح شد

خبرگزاری رصد: دهلیز هوایی افغانستان با چین با فرستادن  ۳ هزار تن جلغوزه  امروز سه‌شنبه (۱۵ عقرب) با حضور رییس جمهور و مقامات کشور چین افتتاح شد.

قرار است که  بعد از این روزانه ۲۰ تن جلغوزه افغانستان به چین صادر شود.

رییس جمهور محمد اشرف غنی در این مراسم گفت: «خزانه پنهان ما به ثروت ملی بدل می‌شود و به افتخار این کار از این به بعد همه ساله در ۱۵ عقرب از محصولات ملی جلغوزه تجلیل خواهد شد.»

رییس جمهور افزود که: «حقیقت تلخ این است که پیش از این جلغوزه افغانستان به نام کشورهای دیگر صادر می‌شد؛ ولی پس از این به نام افغانستان صادر خواهد شد.»

محمد اشرف غنی علاوه کرد که جلغوزه و پسته افغانستان باید به حیث یک سرمایه ملی دیده شود و هر قلم تولیدات ما باید به ارزش بدل شود.

وی همچنان بیان داشت که بالای صادرات، بسته‌بندی و در نظر گرفتن معیارهای صادراتی توجه خاصی صورت گیرد.

شاژدافیر سفارت چین در افغانستان در این مراسم گفت که این دهلیز ظرفیت صادرات افغانستان را افزایش می‌دهد و در روابط تجارتی افغانستان با چین موثر است.

وی همچنان بیان داشت که با افتتاح این دهلیز  مردم چین با قیمت ارزان  به مواد با کیفیت دست پیدا می‌کنند.

گفتنی است که افغانستان پیش از این باکشورهای ند، ترکیه و قزاقستان و کشورهای اروپایی از طریق دهلیز هوایی تجارت داشت.

مشاهده مطالب دیگر

-

روسیه: نشست مسکو کمک به آغاز مذاکرات صلح افغانستان بود

مقامات روسی می گویند که نشست صلح مسکو که با شرکت نمایندگان طالبان، شورای عالی صلح افغانستان و شماری از کشورهای منطقه برگزار شد، کمکی است که مسکو برای آغاز مذاکرات صلح در افغانستان انجام داده است. سرگیی لاورف وزیر خارجه روسیه در آغاز این نشست، ابراز امیدواری کرد که شرکت هیات طالبان و نیز…